Blog...

Niedziela, Wrzesień 1, 2019, 06:24 | 2 Komentarze »

 strona w 5 minut

 

Wyobraź sobie sytuację, że organizujesz szkolne wydarzenie i chcesz o tym poinformować uczniów, nauczycieli i rodziców.

Możesz to zrobić tradycyjnie, drogą analogową, czyli przygotować materiał do wydrukowania i umieścić go w szkolnej gablocie, rozdawać ulotki podczas przerwy i na zebraniach z rodzicami lub w pokoju nauczycielskim.

Ale możesz też… stworzyć swoją własną, unikalną stronę internetową.

Jeszcze do niedawna strony internetowe tworzyli programiści i trzeba było posiadać pewną tajemną wiedzę, która pozwalała tego dokonać.  Nadal jest tak że jeżeli chcesz zrobić profesjonalny materiał do opublikowania w sieci Internet potrzebujesz swojej domeny, hostingu i znajomości rozbudowanych narzędzi programistycznych. Potrzebujesz na to też dużo czasu.

W tym wpisie pokażę jak samodzielnie zrobić dobrze wyglądający materiał i opublikować go w sieci Internet, którego przygotowanie nie zajmuje więcej niż przysłowiowe 5 minut. I nie wymaga to posiadania żadnej tajemnej wiedzy.

Wykorzystam w tym celu program Canva.com

Zaloguj się co Canvy i z dostępnych gotowych projektów wybierz projekt o nazwie witryna. Następnie z dostępnych witryn wybierz taki, który spełnia twoje wymagania lub po prostu ci się podoba, zobacz, że każdy z nich ma kilka podstron do zastosowania. Przeciągnij wybrane podstrony na pulpit i zmień grafiki, czcionki, tekst itp… wszystko zgodnie z potrzebami wydarzenia, które ta strona ma promować. Musisz jeszcze pamiętać o usunięciu płatnych elementów, jeśli takie znajdują się w twoim projekcie. Po zakończeniu pracy w prawym górnym roku kliknij - publikuj jako witrynę i na dole - otwórz stronę internetową.

Gotowe. Twoja strona jest już opublikowana pod adresem, który znajduje się w pasku adresu twojej przeglądarki internetowej.

Możesz ją teraz zobaczyć.

Tylko co z domeną. Adres jest długi i nie nadaje się do zapamiętania.

Możesz wykorzystać następujące sposoby. Skróć link przy pomocy programów bit.ly lub tiny.pl lub zakoduj link w formie kodu QR przy pomocy programu qr-online.pl

Śmiało możesz promować tak przygotowany materiał.

Pod tym adresem i kodem QR znajdziesz moją stronę, którą przygotowałem w 5 minut.

http://bit.ly/tylko5minut

strona w 5 minut

Zwróć uwagę, że wszystkie elementy, które umieściłem na tej stronie jako linki do sieci społecznościowych są klikalne, więc także z twojej strony internetowej mogą być dalsze powiązania do szkolnej witryny internetowej lub szkolnych sieci społecznościowych.

Zobacz więcej samouczków na blogu lub zaproś mnie do swojej szkoły to krok po kroku pokażę ten i inne sposoby związane z rozwijaniem kompetencji kluczowych w dowolnym wcześniej uzgodnionym zakresie.

A na teraz jeśli chcesz dołącz do grupy: https://www.facebook.com/groups/tikwedukacji

 


Poniedziałek, Sierpień 19, 2019, 09:22 | Brak komentarzy »

 

Każdy z nas ma prezentacje wykonane za pomocą programu MS Office PowerPoint. Cały czas z nich jeszcze korzystamy, bo zawierają ważną treść, a przygotowanie nowych zajmuje czas, którego każdemu ciągle brakuje.

Z drugiej strony trochę nam już wstyd w dzisiejszych czasach, kiedy jest dużo możliwości przedstawiania materiału graficznego pokazywać stare nie najlepiej wyglądające prezentacje PowerPoint. To trochę tak jak garnitur z lat 70 ubiegłego wieku - tu za ciasny, a tam za szeroki i ten materiał i kolor nie za bardzo. 😊

W tym wpisie pokażę, jak reaktywować stare prezentacje przygotowane w PowerPoint, tak żeby wyglądały jak nowe. Wcale nie trzeba się przy tym napracować, nie trzeba też znać zaawansowanych programów graficznych ani samego PowerPointa i co ważne rozwiązania tu opisywane są zupełnie darmowe.

Programy, o których mówię pozwalają na zaimportowanie istniejącej prezentacji w PowerPoint i pokazanie jej za pomocą innego programu, który przedstawi ją zupełnie na nowo w sposób nieszablonowy zachowując starą przygotowaną wcześniej treść.

 

https://prezi.com/

 

prezi

 

Jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia prezentacji multimedialnych wykorzystujący technologię polegającą na zbliżeniach do pokazywanych elementów znajdujących się w prezentacji. Zaloguj się do darmowej wersji Prezi Next i kliknij - Convert PowerPoint. W oknie po prawej stronie możesz wybrać istniejąca prezentację PowerPoint i przeciągnąć wybrane slajdy na pulpit Prezi.

Tak przygotowaną prezentację pokazujesz już w programie Prezi i zgodnie z logiką wyświetlania Prezi.

 

https://sway.office.com/

 

sway

 

Sway jest darmowym oprogramowaniem stworzonym przez Microsoft pozwalającym przygotować materiał prezentacyjny w formie tekstów, zdjęć i filmów w bardzo szybki sposób na bazie istniejących szablonów lub zaimportowanie istniejącej prezentacji PowerPoint. Zaloguj się do Sway i kliknij – Rozpocznij od dokumentu, a następnie wskaż istniejącą prezentację PowerPoint znajdującą się na dysku twojego komputera. Po chwili otrzymasz swoją prezentację w nowym wydaniu wyświetlaną zgodnie z szablonem Sway.

 

https://www.emaze.com/

 

emaze

 

Emaze to program do tworzenia prezentacji na bazie gotowych szablonów, animacji lub wideo. Pozwala w łatwy sposób przekonwertować istniejąca prezentację PowerPoint i pokazać ją zgodnie z wybranym szablonem Emaze. Zaloguj się do darmowej wersji Emaze i w prawym górnym rogu kliknij PPT Create, wskaż prezentację PowerPoint znajdującą się na dysku twojego komputera, a następnie wybierz dowolny szablon Emaze i gotowe.

Osobiście korzystam z Prezi z uwagi na możliwość samodzielnego wyboru slajdów i poukładania ich od nowa w dowolnej kolejności, ale wybór pozostawiam tobie.

Zapraszam do wypróbowania. To świetny sposób na zmianę podejścia w kierunku kształtowania kompetencji kluczowych i pomysł na nowoczesne lekcje.

Jeśli szukasz innych pomysłów na prezentacje zobacz ten wpis.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub więcej informacji skontaktuj się ze mną lub dołącz do grupy FB.

Email: kontakt@aktywnynauczyciel.pl

 

 


Piątek, Sierpień 16, 2019, 07:36 | 1 Komentarz »

 

Jeśli znasz program do tworzenia grafik Canva i znudziły ci się szablony, które tam się znajdują wypróbuj Crello. Jeśli natomiast nie znasz Canvy, a chcesz w łatwy sposób tworzyć grafiki to Crello jest programem, od którego śmiało możesz zaczynać.

 

 crello

 crello

 

Interfejs programu jest zbliżony do Canvy więc znając ten program nie będzie żadnych kłopotów z obsługą lub tym, żeby się przestawić. W programie znajduje się kilkadziesiąt gotowych szablonów do wydrukowania lub umieszczenia w sieci Internet. Możesz wybierać z szerokiej gamy gotowców dla wydarzeń takich jak wpisy w sieciach społecznościowych, banery na bloga lub stronę internetową, plakaty, ulotki, prezentacje, zaproszenia, ogłoszenia, reklamy i wiele więcej…

Praca w https://crello.com odbywa się w 4 prostych krokach

  1. Wybierasz szablon.
  2. Dostosowujesz go do swoich potrzeb poprzez modyfikację grafiki i napisów (możesz dodawać też pliki ze swojego komputera).
  3. Pobierasz go w proponowanym formacie na dysk swojego komputera (do wyboru jest .PDF, .JPG, .PNG)
  4. Umieszczasz w Internecie lub drukujesz.

Szablony Crello wyglądają inaczej niż w Canvie, więc jeśli opracowujesz dużo grafik wniesie to trochę świeżości do twoich projektów.

Program posiada wersję bezpłatną z ograniczoną ilością projektów, ale z tego co widzę jest ich wystarczająco dużo do swobodnej pracy. Przy darmowych projektach w Crello wyraźnie jest napisane FREE, czyli nie będzie żadnego kłopotu z tym, żeby znaleźć to co jest za darmo.

Fajnym wyróżnikiem Crello (tego nie ma za darmo w Canvie) jest możliwość pracy z animacjami wideo. Na tych darmowych pojawia się nieznaczne logo producenta programu, jednak nie jest to przeszkoda, żeby pokazać atrakcyjnie wyglądające ruchome grafiki w twojej klasie.

Jeśli znasz już program Canva i szukasz świeżości to Crello jest dla ciebie. Jeśli nie znasz programu Canva wypróbuj Crello z pewnością się nie zawiedziesz.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub więcej informacji skontaktuj się ze mną lub dołącz do grupy FB.

Jak chcesz się rozwijać w kierunku przygotowywania skutecznych prezentacji zobacz ten wpis.

Email: kontakt@aktywnynauczyciel.pl

 

 


środa, Sierpień 14, 2019, 09:56 | Brak komentarzy »

Burza mózgów to prosta technika stosowana zarówno w edukacji jak i w biznesie. Pozwala na wyjście poza sposoby myślenia i wykreowanie pomysłów, które nigdy wcześniej nie przyszłyby do głowy. W tej technice właśnie o to chodzi by znaleźć inne drogi do celu, zrobić coś niestandardowo, zmienić sposób myślenia.

Nie mówię, że zawsze się uda, ale warto próbować.

Burza mózgów to prosta technika, ale tylko z pozoru dlatego że:

  • Wiadomo kto i co powiedział, więc każdy pomysł jest oceniany przez pryzmat osoby, która go zaproponowała.
  • W klasie masz ekstrawertyków, którzy sypią pomysłami i introwertyków, których ciężko zaktywizować do mówienia (a zwykle ci drudzy mają coś ciekawego do zaproponowania).
  • W momencie kreowania pomysłów nie wolno ich krytykować, a często trudno tu o dyscyplinę (jeśli introwertyk zostanie skrytykowany zamknie się w sobie i z pewnością nic już nie powie).

 

Program, który opisuję nazywa się AnswerGarden i rozwiązuje te kłopoty.

W wersji na szybko wejdź na stronę https://answergarden.ch kliknij plusik w prawym górnym rogu, wpisz swoje pytanie (Topic) i na końcu kliknij stwórz (Create) i… gotowe.

answergarden

Na dole strony możesz kliknąć kod QR – twoi uczniowie muszą zeskanować kod lub wpisać adres znajdujący się w pasku adresu, żeby móc uczestniczyć w wyzwaniu.

Odpowiedzi są anonimowe więc ekstrawertycy i introwertycy bez obaw mogą pisać nawet najbardziej odjechane propozycje.

Na końcu ty jako osoba kreująca burzę mózgów możesz te nierealne pomysły usunąć z pulpitu, a te które zostaną omówić i przekazać do działania na przykład poprzez zadania dla grup projektowych w twojej klasie.

Jak to wygląda w praktyce. W tym miejscu dodałem i opublikowałem pytanie: Jakie są wg ciebie najlepsze programy TIK? https://answergarden.ch/973583.

Zeskanuj kod QR. Wejdź i dodaj swoją odpowiedź lub tylko zobacz wyniki.

qr answergarden

Pamiętaj, że jest to otwarte oprogramowanie działające w sieci Internet, więc unikaj podawania jakichkolwiek wrażliwych informacji o sobie i swojej klasie.

Całość możesz zaprezentować w dobrze przygotowanej prezentacji lub infografice.

Jeśli szukasz bardziej zaawansowanego oprogramowania, które spełnia podobne funkcje skorzystaj z programów Tricider lub Mentimeter.

Zapraszam do wypróbowania. Jeśli potrzebujesz pomocy lub więcej informacji skontaktuj się ze mną lub dołącz do grupy FB.

Email: kontakt@aktywnynauczyciel.pl

 

 

 

 


środa, Wrzesień 5, 2018, 13:36 | Brak komentarzy »

 

Kiedy podczas prowadzonych szkoleń pytam nauczycieli czy wykorzystują mapy myśli odpowiedź jest prawie zawsze twierdząca.

Ale kiedy pytam, jak to robią…?

W tym wpisie opowiem o mapach myśli tworzonych za pomocą oprogramowania dostępnego w sieci Internet.

Zacznijmy od początku…

Mapa myśli to sposób notowania i prezentowania zagadnień za pomocą krótkich haseł i grafik pozwalający na zwiększenie efektywności pracy oraz zapamiętanie zawiłych tematów lub skomplikowanych powiązań.

Przetestowałem wiele programów i aplikacji do tworzenia map myśli m.in. Xmind, MindMup, ale ten który tutaj opisuję jest zdecydowanie najlepszy. A mówię o programie Coggle.

Program jest dostępny on-line, więc nie wymaga wersji instalacyjnej, a do stworzonych projektów mamy dostęp po zalogowaniu bez znaczenia, gdzie jesteśmy (oczywiście wymagany jest dostęp do sieci Internet). W wersji bezpłatnej program zawiera zestaw narzędzi, które pozwalają na bezproblemową pracę i przygotowanie potrzebnej mapy myśli przed zajęciami jak i w trakcie zajęć podczas lekcji. Preferuję to drugie rozwiązanie, kiedy projekt powstaje razem z uczniami, bo to jest ich projekt, z którym się utożsamiają i przyjmują do stosowania to co jest tam zapisane.

Zaloguj się do https://coggle.it/ (na stronie głównej masz krótki film z instrukcją użytkowania).

Kliknij plus w lewej górnej części ekranu (Create diagram) i rozpocznij tworzenie projektu. Powiązania i wpisy dodaje się w sposób intuicyjny klikając lewym klawiszem myszy. Prawy klawisz myszy otwiera dodatkowe menu za pomocą którego masz dostęp do dodatkowych funkcji (w wersji bezpłatnej jest tam usunięcie lub zmiana koloru powiązania).

Do takiego projektu możesz dodawać teksty, zdjęcia, filmy z YouTube oraz ikony, które mogą obrazować elementy na mapie.

Jeśli chwycisz myszką komputerową dowolne powiązanie możesz je przesuwać w obrębie ekranu, tak żeby hasła w swojej mapie pogrupować w tematyczne kategorie. Natomiast jeśli mapy są bardzo rozbudowane możesz je powiększyć trzymając na klawiaturze klawisz CTRL i przesuwając roler myszki komputerowej.

 mapa myśli

W wersji bezpłatnej trzy projekty są zachowane jako prywatne, pozostałe mogą być udostępniane innym użytkownikom programu. To pozwala na odkrycie i wykorzystanie pracy innych nauczycieli. Każdą mapę myśli znalezioną w galerii można zduplikować na swoje konto i przerabiać wg uznania (Use as template).

Poniżej wybrana mapa myśli znaleziona w galerii dla tematu - historia Polski.

 historia Polski

 

A tu dla tematu - części zdania.

 części zdania

Zobacz jakie niesamowite projekty tworzą nauczyciele.

Po skończonej pracy możesz swój projekt pobrać w formacie. Pdf i wysłać na skrzynki email swoich uczniów lub wydrukować.

Zapraszam do wypróbowania. Jeśli potrzebujesz pomocy lub więcej informacji skontaktuj się ze mną.

Dołącz do grupy FB - Jak wykorzystać TIK w edukacji i bądź na bieżąco.

Email: kontakt@aktywnynauczyciel.pl

 


 
Akredytacja Pomorskiego Kuratora Oświaty nr 50/2020
Wpis do ewidencji Placówek Doskonalenia Nauczycieli prowadzonej przez woj. pomorskie nr 3/2020
Copyright ©2020 2AM, All Rights Reserved.
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem